Отримуйте програмне забезпечення протягом декількох хвилин з моменту розміщення замовлення! Автоматична система працює цілодобово 24/7
Отримуйте програмне забезпечення протягом декількох хвилин з моменту розміщення замовлення! Автоматична система працює цілодобово 24/7
Що таке програми здирники і як від них уберегтися

Що таке програми здирники і як від них уберегтися

Всі ми знаємо, що розвиток технологій в ІТ-сфері не стоїть на місці. Не стоїть на місці і кіберзлочинність, динаміка розвитку якої нічим не поступається, а в деяких аспектах і перевищує швидкість розвитку сучасної науки і технологій. Кібератаки тільки за 2015 рік обчислюються мільйонами. А ще ботнети, фішинг, віруси, трояни, черв'яки, вимагачі та інші. Останнім часом, а точніше протягом останніх двох років, значно зросла кількість так званих програм «здирників», тільки в Україні за даними досліджень української антивірусної лабораторії Zilya! їх кількість в 2016 році зросла вдвічі. Давайте розглянемо цю проблему детальніше.

Що ж таке програми вимагачі?

Програми вимагачі – це різновид потенційно небезпечного програмного забезпечення, яке потрапляючи на пристрої користувачів блокує їх роботу, шифрує дані і просить заплатити викуп за їх розблокування. Вимагачі, за часту, працює одним з перерахованих способів: Вимагач заражає операційну систему пристрої, так що пристрій більше не може завантажуватися і видає на екран «вимагача» з вимогою заплатити. Є програмне забезпечення, яке може шифрувати доступ до дисків, папок, файлів і т. д. В інших версіях таких шкідників є вбудований таймер, на якому через деякий час, вимагач починає видаляти файли до тих пір, поки потерпілий не відправить зловмисникам гроші. Абсолютно всі версії «здирників» об'єднує спільна риса-усі вони вимагають гроші для припинення своєї діяльності. Варто відзначити, що на даний момент небезпеки занести на свій пристрій програма-вимагач, схильні користувачі всіх операційних систем, у тому числі і мобільних, без винятку.

В березні 2016, при атаці програми-здирника, були заражені системи відразу в декількох лікувальних закладах. Що справило практично повне блокування їх роботи і значні фінансові втрати. Творці таки програм активно прогресують, вигадуючи все нові і нові капості і не гребуючи нічим. В серпні 2016 року стало відомо про здирника Detox блокирующего файли користувачів, вимагаючи гроші за розблокування і демонструючи їм картинку з сумним покемоном. А також про здирника-шифровальника FSociety, творці якого мабуть надихалися популярним серіалом про хакерів. І це тільки два найвідоміших, зловредів-здирника знайдених в серпні, насправді їх з'явилося в сотні, якщо не в тисячі разів більше.

Яким чином вимагач може потрапити на Ваш пристрій?

Найбільш поширений спосіб інфікування це заражений шкідливою програмою файл, який приходить до вас на пошту разом з е-мейлом. Але це далеко не все, вимагач можна підчепити, відвідуючи соціальні мережі, сервіси обміну повідомленнями, відвідування невідомих сайтів, і навіть через зламані і заражені веб-сервери. Причому, якщо Ви спокійно ставитеся до безпеки, то далеко не відразу помітите дія шкідників. Не кажучи вже про момент зараження, тому як більшість їх діє в прихованому (фоновому) режимі.

Як показала практика, деякі користувачі і навіть компанії, іноді платять зловмисникам викуп. Так, трапляється і таке. Цього робити не рекомендується, якщо Ви заплатите, гарантій розблокування, або те що Ваші дані не будуть вкрадені, немає абсолютно ніякої.

Як не попастися на вудку шахраїв і вберегти свої дані?

Кілька порад, слідуючи яким можна уникнути здирників і не тільки їх:

  • Користуйтеся тільки ліцензійним програмним забезпеченням – це гарантія підтримки та отримання свіжих оновлень, а значить і зменшення ризиків зараження.
  • Використовуйте професійні антивіруси- при серфінгу в інтернеті, зараз без антивірусного захисту неможливо обійтися.
  • По можливості не заходьте на підозрілі сайти – зараз в інтернеті є безліч сайтів, заражених вірусами (в тому числі і здирникам), тому без антивірусного захисту на них краще взагалі не заходити. Зверніть увагу, чи є на сайті SSL-сертифікат. Сайти з такими сертифікатами набагато безпечніше.
  • Забезпечте обмін електронною поштою в вашої компанії, використовуючи засоби захисту поштових серверів і шлюзів.
  • Регулярно створюйте копії системи і важливих даних за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення для резервного копіювання.

Програми-викрадачі давно вже не новинка. Однак недавній сплеск їх активності і росту не по днях, а по годинах ефективність, примушує користувачів по всьому світу більш відповідально ставиться до своєї кібербезпеки.